Kokkuvõte

Kuidas seda kõike siis kokku võtta? Tegemist oli fantastiliselt õnnestunud reisiga ning ainus asi mis kripeldama jäi oli see, et see oleks võinud nädala võrra pikem olla. Aga see on ilmselt iga õnnestunud asja puhul nii - alati võiks head rohkem olla. Selle lisanädala oleks võinud väga kergelt ära jagada Acapulco, Puerto Escondido, San Cristobali ja Palenque vahel, aga mis sest ikka taga nutta. Alati saab ju tagasi minna!
Minnes tekkinud kartused ja hirmud said kiirelt purustatud ning Mehhiko on täiesti vallutatav sellise keskmise eestlase poolt ja omal käel. Mehhiko ei ole küll Euroopa, kuid ei ole ka selline lootusetu arengumaa nagu võib-olla lääne infokanalid ja eelkõige Hollywood seda presenteerivad. Tõsi - seal on rohkem vaesust. Ja ikka sellist vaesust, et sul praktiliselt ei ole midagi ja veel mõnesajal tuhandel sinu naabril on samapalju (nt Mexico City slummid). Lisaks on riigis piirkondi, kuhu ei tasu minna erinevatel põhjustel - sissisõda valitsuse vastu, narkovedu jne. Loomulikult leiab sealt palju korruptsiooni (kui puutud kokku riigiametitega) ning valel hooajal minnes leiad eest hoopis teistsuguse maa (orkaanide ja lakkamatute vihmasadudega). Aga kui sa omad kainet mõtlemist ja teed veidi eeltööd, siis ei ole eriti raske probleeme vältida. Sest kui sa ikka ennast tequilast oimetuks jood ja keset ööd suvaliselt linna peale lonkima lähed, siis saad Mehhikos täpselt sama palju peksa/nuga kui ka Tallinnas. Ja see on ainult sinu süü.
Mehhikos näha ja teha on aga tõeliselt palju. Esiteks on seal ikkagi üsna paks kultuurikiht - asteekide ja maiade impeeriumid on vast kuulsamad, kuid erinevate rahvuskildude (nt tolteegid, zapoteegid, tarahumarad jne) kultuuri ja arhitektuuri leiab üle kogu maa. Riik on vaikselt hakanud ka seda kultuuri kaitsma ja oma külastajatele paremini presenteerima. Huvi korral võid sa saada väga hea ülevaate erinevate rahvusgruppide ajaloost, uskumustest, keelest, traditsioonidest ja kasvõi köögist.
Teiseks on loomulikult loodus - kui rännata ringi riigi lõunaosas (nagu meie seda tegime) siis näeb looduse kõikvõimalikke tahke. Riigi keskosa on mägine ja kuiv, kuid natuke pealinnast lõunas on sul võimalik üsna kergelt jõuda ka lume ja jääni, sest mägede kõrgus ületab 4-5 kilomeetrit. Vaikse ookeani kallas on aasta läbi väga stabiilse kliimaga - ideaalne rannapuhkuse koht ja koht, kus teha tutvust vägagi rikkaliku looma- ja linnuriigiga. Mehhiko lõunaosa on kaetud troopilise vihmametsaga ning Yucatani poolsaarelt leiad maailma valgeimate liivadega rannad (kui soovi on siis leiad sealt ka musta värvi liivaga rannad). Riigi põhjaosas on suured kanjonid ja kõrbealad. Ehk siis kui pakub huvi väga erineva floora ja fauna nägemine, siis Mehhiko on just õige koht külastamiseks.
Peale selle ei saa mainimata jätta Mehhiko kööki, õlut ja tequilat, jalgpalli, muusikat ja paljut muud. Mehhikol on nii palju tahke, et seda kuidagi sõnadesse ümber panna on keeruline. Meie igatahes leidsime kõike seda, mida otsima läksime ja palju muudki. Ja kui meilt küsitaks, et kas läheksite sinna tagasi, siis vastaksime kiirelt ja kõhklemata, et "Naturalmente!" e siis "Muidugi"!

5 comments:

Anonymous said...

Sattusin trip.ee-s Su blogi peale ning lugesin Mehhiko reisi algusest lõpuni läbi. Väga põnev ning ülevaatlik lugemine selle riigi kohta. Elasin väga kaasa ning nägin öösel unes ise end samades kohtades rändavat :) Ma olen ise käinud Mehhikost vaid mõttetul Cozumeli saarel, kus jäid nägemata ka igasugused maiade ehitised ning haun plaani minna päris-Mehhikosse rännakule. Aitäh veelkord selle üleskirjutise eest; mulle väga meeldivad sellised detailsed reiskirjad, kus kirjutaja paneb kõik oma sel päeval kogetud emotsioonid kirja (peegeledades läbi selle ka osaliselt oma väärtushinnanguid). Tundub küll, et oled selle kirja pannud tagantjärgi, kuna mitmes kohas oskad etteruttavalt asju ära rääkida - aga seda enam - fantastiline mälu ning oskus end tagasi viia neisse päevadesse.

Rännumees said...

Tänan ja tore et meeldis! Kahjuks imetabase mäluga on mul vähe pistmist, pigem on asi vastupidine :) Eks see reisikiri ongi suuresti tehtud ka enda jaoks - et pärast hea lugeda, mis ja kus tehtud sai. Ükskõik kui meeldejääv reis oli, aastatega läheb ikkagi palju meelest ära. Selleks, et hiljem saaks reisikirja teha, pidasime päevikut, kuhu panime kirja märksõnad päeva kohta. Seega tõepoolest ei bloginud me netis igal õhtul. Seda ei plaani ka kunagi (kuigi never say never) tegema hakata, sest reisimise ajal on netis surfamine ja blogimine üks viimaseid asju, mis pähe tuleb.

Anonymous said...

väga huvitav oli lugeda ja tundus ka olevat väga lahe reis. Kui see suur saladus ei ole siis palju selline reis kõik kokku maksma läks?

Rännumees said...

Tänan.
Selle reisi maksumus kokku tuli veidi alla 30tuh EEK inimese kohta. See on siis kõik kokku (lennud, elamised, söögid, ostud jms). Kui kokkuhoidlikult reisida, saaks ilmselt täna ehk 1500€-ga hakkama, sest lennukipiletid on odavamad ja Yucatanil on kindlasti võimalik odavamalt ööbida.
Kui võrrelda praegu pakutavate paketireisidega tuleb hinnavahe pea kahekordne (arvestades seda, et paketireisi hinnale lisandub koha peal kulutatav raha ning et need on tavaliselt ainult 14 päeva pikkused).

Marju said...

Saatusin maiade kohat infot otsides sellele reisiblogile. Tõeliselt lahe reis. Ise tegime pea sarnase reisi läbi selle aasta jaanuaris ja veebruaris. Kuid alustuseks vaatasime üle ka Baja California poolsaare. Edu edaspidistel reisidel:)

Marju